01.07.2016 13:31

Pravda o RH faktoru a těhotenství

Pravda o RH faktoru a těhotenství

Převzato z:  www.jemnezrozeni.cz

Přirozený porod = normální porod

 CO ZNAMENÁ BÝT RH NEGATIVNÍ?

 Každý se narodí se specifickým typem krve. Rh negativní krev je krev bez Rh faktoru. Zkrátka jste se narodili s nebo bez „Rh faktoru“. Když máte Rh faktor, jste Rh+ (pozitivní) a nemusíte se ničeho bát. Nepotřebujete žádnou RhoGAM (pozn.: Rh- imunoglobulin) či jinou injekci. Jestliže jste Rh- (negativní), čtěte dále a zjistěte si, co o tom říkají ostatní Rh- matky.

 Zde je výborný článek (v angličtině) více vysvětlující problematiku Rh faktoru.

Jestliže nemáte Rh faktor, vaše krev je RH- a to může způsobit komplikace. Příklad: jestliže je vaše krevní skupina A+ nebo B+, jste Rh pozitivní. Jestliže je vaše krevní skupina A- či B-, jste Rh negativní.

 Vaše Rh- krev vnímá Rh faktor v krevním oběhu jako vetřelce a začíná na něho útočit (vytváří proti němuprotilátky). Jestliže je vaše dítě Rh+ a vaše krev se smísí s jeho krví, pak může vaše tělo vnímat dítě jako cizího vetřelce a začne útočit na Rh faktor v jeho krvi.

 JAKÉ JE RIZIKO?

 Zní to děsivě, ale další informace zmírní vaše obavy.

 Jediné nebezpeční nastává, když jste Rh negativní a dítě je Rh pozitivní a krev dítěte se smísí s vaší krví. Existují však způsoby, jak zabránit smíchání krve. Máte 72 hodin po porození dítěte na to, aby byl zjištěn jeho typ krve. Rozhodnutí, jestli si nechat píchnout injekci RhoGAMu nebo ne, musíte učinit pouze tehdy, jestliže je vaše dítě Rh pozitivní a vy Rh negativní.

(Jestliže je negativní i dítě – nemáte se čeho bát. Nepotřebujete dávku RhoGamu, protože vaše tělo vnímá krev dítěte jako „normální“).

Ve skutečnosti je šance, že se vaše krev smíchá s krví plodu, velice malá. Během zdravého, normálního těhotenství se krev vaše a vašeho dítěte nemíchá. Tečou vedle sebe odděleny membránou. Žádné protilátky nejsou ve vašem těle vytvářeny, pokud nedojde k nějakému poranění. Poranění může být cokoliv od špatné autonehody, potratu, amniocentézy, přímého pádu na břicho v pozdním stádiu těhotenství až pochoriocentézu nebo předčasné přerušení pupeční šňůry. Všechny zásahy mohou způsobit smíchání vaší krve s krví plodu, to je jeden z důvodů, proč je důležité přirozené těhotenství a porod bez intervencí. Nechte svou placentu vyjít samovolně, nevytrhávejte ji z dělohy.

 DÁVKA RHOGAMU

 Dávka RhoGAMu je velmi podobná imunizaci či vakcinaci a může tak obsahovat thimerosal (totéž co rtuť), který je toxický. RhoGAM vkládá malé množství protilátek do krve matky se snahou „zmást“ tělo matky, aby si myslelo, že problém byl vyřešen. RhoGAM je krevní plazma z krve dárců, která byla vyčištěna, avšak stále může obsahovat viry a/nebo bakterie, které mohou způsobit nemoci, je to sice vzácné, ale možné. Osobně si myslím, že je trochu znepokojující nechat si píchnout do svého těla cizí krev.

 Pamatujte, RhoGAM musí být podán do 72 hodin po traumatu, kdy se krev dítěte a vaše smíchá. Po 72 hodinách začne tělo vytvářet vlastní protilátky a RhoGAM již není účinný.

 NEVÝHODY RHOGAMU

 Lékaři připouštějí, že dávka podaná mezi 28. a 36. týdnem je jednoduše řečeno náhodná. Doufají, že ochrání některé děti, ačkoliv není důvod pro trauma prodělané mezi 28. a 36. týdnem?

 RhoGAM je vyráběn z lidské krevní plazmy (jako všechny anti-D přípravky). Je vysoce filtrovaný, ale stále je to produkt z lidské krve. Některé vedlejší účinky, kromě toho, že je to z něčí krve, jsou otok a zánět. Kopřivka či anafylaktická reakce patří mezi vážnější vedlejší účinky.

 Dva Rh- rodiče budou mít Rh- dítě a neexistuje žádné riziko. Těhotná žena, která je Rh- a její partner je Rh+ musí pečlivě zvážit rizika a výhody každé RhoGAMové injekce. Jestliže je krev novorozence atakována Rh protilátkami, bude mít Rh nemoc. To je pravděpodobnější, jestliže se dítě narodí poté, co je matka senzitizovaná. Podle March of Dimes téměř všechny děti se vyléčí z Rh nemoci, ale stále je to vážný stav vyžadující intenzivní péči.

 Rutina podávání injekce RhoGAMu v 28. týdnu NENÍ nejlepším způsobem k ochraně dítěte od Rh nemoci. Existuje totiž velice malá pravděpodobnost, že se těžké trauma přihodilo během 72 hodin před podáním injekce.

 MÁM MOŽNOST ODMÍTNOUT RHOGAM?

 Žena má svobodnou volbu v přijetí či odmítnutí jakékoliv kombinace RhoGAMové injekce. Jestliže si žena vybere odmítnutí RhoGAMové injekce, existují kroky, které může udělat, aby se smíchání krve její a jejího nenarozeného dítěte stalo co nejméně pravděpodobným.

 Prenatální dieta je velice užitečná pro zajištění správného vývoje placenty a dítěte a fungování celého systému takovým způsobem, jakým má. Pití dostatku kvalitní vody, pití čaje z maliníkového listí během druhého a třetího trimestru, vyhýbání se rafinovanému cukru a příjem 60-80 gramů proteinů denně pomůže zlepšit zdraví vás a vašeho miminka.

 Přirozený porod bez intervencí je tou nejlepší cestou pro Rh- matku, která se chce vyhnout injekci RhoGAMu. Zcela přirozený porod totiž přináší to nejnižší možné riziko smísení krve matky a plodu.

 Třetí doba porodní je možná tou nejdůležitější částí porodu, která by měla zůstat přirozená. Umožněte placentě se oddělit přirozeně a porodit jemně. Kontrakce pomáhají placentě uvolnit se z povrchu dělohy čistě a následující kontrakce uzavírají cévy. Kojení dítěte okamžitě po porodu pomáhá děloze stahovat se a vyloučit placentu. Jestliže je placenta plně oddělena, velice jemné zatahání za pupečník může pomoct vytáhnout ji ven.

 Je velice důležité počkat na dotepání pupečníku před jeho přestřižením. To umožňuje tok krve do dítěte. Časné přerušení a přestřižení může způsobit smísení krve dítěte s krví matky. Jestliže je placenta již porozena, neexistuje možnost, aby se krev dítěte smísila s krví matky – a jste v bezpečí.

 Podívejte se na tuto stránku, která pojednává o tom, proč je škodlivé uchovávat pupečníkovou krev vašeho dítěte.

 Mnoho lidí věří tomu, že přerušení pulzující pupeční šňůry je u Rh- ženy to, co způsobuje smíchání její krve s krví dítěte, což způsobuje problémy se senzitizací. Robert S. Mendelsohn, M.D. ve své knize „Jak mít zdravé dítě“ píše: „Navzdory vašemu lékaři, příliš brzké přerušení pupeční šňůry viním z celého problému s Rh-. Zvláště u Rh negativní matky je velice důležité počkat, než vyjde placenta, před přerušením pupečníku.“

 K určení krevní skupiny dítěte stačí odebrat trochu krve z pupeční šňůry.

 Jestliže je dítě také Rh negativní, potřeba pro dávku RhoGAMu je nulová.

 Rozhodování o poporodním podání RhoGAMu může být učiněno až po určení krevního typu dítěte. Snažte se mít zdravé těhotenství a buďte plně informována před vpíchnutím jakékoliv cizí substance (RhoGAM) do vašeho těla. Udělejte to pro zdraví své a svého dítěte.

 Zdroj překladu: https://www.prirozeny-porod.eu/pravda-o-rh-faktoru-a-tehotenstvi/

 

—————

Zpět


Kontakt

Dula Viki

Certifikovaná dula,
certifikovaná poradkyně při kojení o. z. Mamila, registrovaná fyzioterapeutka

IČ: 76089355
č.ú.: 7743007731/2010


Tel: +420 774 300 773